Koło dyskusyjne WDŻ


Koło dyskusyjne WDŻ – koło założone przez uczniów chcących rozmawiać i kształcić się w tematach prorodzinnych. Zgodnie z założeniami zajęcia WDŻ mają wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci i młodzieży głównie w tych obszarach, o których w wielu domach nie mówi się wiele, albo nie rozmawia się wcale. I to właśnie dlatego nasza młodzież stworzyła koło dyskusyjne WDŻ. Dlatego też poruszane na naszych spotkaniach tematy mają wspierać rodziców w ich roli wychowawczej, pomagać młodzieży we właściwym przeżywaniu okresu dojrzewania i zrozumieniu emocji, przedstawiać normy społeczne, pomagać znajdować odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne, wspierać w kształtowaniu hierarchii wartości, ale też wzmacniać proces identyfikacji z własną płcią. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów w każdy poniedziałek o godzinie 15:30 – 16:15, ponadto rodziców zapraszamy do konsultacji w sprawach wychowawczych.

Nauczyciel WDŻ – mgr Dariusz Rogowicz

Wirtualna Pielgrzymka Maturzystów


Lockdown czy nie lockdown – maturę napisać trzeba. I dobrze też zadbać o duchowe wsparcie. Do tej pory tradycją było, że młodzież z naszej diecezji pielgrzymowała na Jasną Górę. Jednak w obecnych okolicznościach nie jest to możliwe. Dlatego też w tym roku będzie ona wyglądała inaczej. Nowa będzie forma jak i miejsce. Pielgrzymować będziemy wirtualnie, a celem będzie nie kto inny jak św. Józef. Więc… nadal to ktoś ze Świętej Rodziny będzie czuwał nad pisaniem naszych matur.

Trzy etapy pielgrzymki:

– Pierwszy etap to transmisja z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Tam wysłuchamy konferencji i zawierzymy się św. Józefowi. Większość młodzieży będzie online, ale na miejscu będą też przedstawiciele maturzystów oraz bp Andrzej Czaja.
– Drugim etapem będzie transmisja Mszy Świętej pod przewodnictwem bpa Andrzeja. Podczas pierwszej transmisji uczniowie zostaną zaproszeni do uczestnictwa w transmisji Mszy, którą w ich intencji odprawi bp Andrzej w klasztorze sióstr zawierzenia w Gródczankach. Siostry zaś opowiedzą o tym, czym jest zawierzenie. Pierwszy jak i drugi etap odbędą się 15 kwietnia.
– Trzeci etap, który zaplanowany jest na 16 kwietnia, jest zupełnie wyjątkowy. Zaproponujemy Wam osobistą, indywidualną pielgrzymkę. Szczegóły podczas transmisji 15 kwietnia.

Informacje, zapisy i szczegóły:

http://wk.diecezja.opole.pl/index.php/aktualnosci/833-diecezjalna-pielgrzymka-maturzystow-do-sw-jozefa

Webinarium dla uczniów dotyczące stresu – dostępne nagranie


Zbliżają się egzaminy maturalne. Dla przygotowujących się do nich uczniów nadchodzące tygodnie mogą być szczególnie stresujące. W związku z tym zapraszamy maturzystów do obejrzenia webinarium ADAMED Smart UP dotyczącego sytuacji stresowych. Prowadząca, psycholog dr Alicja Gniewek wskazuje, czym jest stres, co go powoduje oraz co należy robić, by uodpornić się na jego negatywne działanie. Przede wszystkim jednak w wideo dzieli się sprawdzonymi technikami radzenia sobie w stresujących sytuacjach, takich jak np. egzamin dojrzałości.

Webinarium jest dostępne na kanale programu naukowego ADAMED SmartUP na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=FIW87r0BTlE.

DLA RODZICÓW – PROFILAKTYKA ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH DZIECI I MŁODZIEŻY


MŁODZIEŻ A ALKOHOL
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z e-publikacjami umieszczonymi na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. Znajdą tam Państwo broszury i ulotki opracowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020
https://www.parpa.pl/index.php/e-publikacje/category/3-profilaktyka-zachowan-ryzykownych-dzieci-i-mlodziezy

MŁODZIEŻ A NARKOTYKI
Ważne i aktualne informacje dostępne są na stronie internetowej:

22 marzec – Światowy Dzień Wody


Woda to podstawowy element naszej codziennej diety, o którym należy szczególnie pamiętać. Pierwszym i zarazem najważniejszym argumentem przemawiającym za spożywaniem wody w dużych ilościach jest fakt, że woda daje nam życie, składamy się w ponad 60% właśnie z wody. Co więcej każda czynność fizjologiczna organizmu wymaga zużycia określonej ilości wody.

Picie wody jest bardzo ważnym elementem codziennej diety. Woda niweluje wszelkie oznaki zmęczenia, senności czy drażliwości, gdyż przy odpowiednio nawodnionym organizmie, zazwyczaj wszelkie nieprawidłowości zostają unormowane.

Mózg w 75% składa się z wody, aby mógł właściwie funkcjonować musi mu być dostarczana ta podstawowa, niesamowita substancja! To właśnie ona powoduje, że komórki dobrze funkcjonują.

Odwodnienie organizmu, może spowodować spadek koncentracji, gdyż mózg zaczyna oszczędzać swoje zasoby. Konsekwencją odwodnienia jest ograniczona sprawność poznawcza: utrudnia to zapamiętywanie, łączenia faktów, wyciąganie wniosków. Warto pamiętać o łyku wody co godzinę

Zacznij pić wodę przed sen…sprawdź czy pomaga Ci lepiej spać.

Spotkanie on-line naszej młodzieży z Panem ppłk Adamem Nowosadem


W dniu dzisiejszym z zaproszenia on-line do przedstawienia naszym uczniom wpływu żywienia w ekstremalnych warunkach skorzystał Pan ppłk Adam Nowosad Zastępca Komendanta Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Żywnościowej Wojska Polskiego w Warszawie. Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się jaki wpływ ma ekstremalne środowisko rejonu misji na nasze funkcjonowanie, potrzeby żywienia i zapotrzebowania naszego organizmu. Dzięki informacją otrzymanym od Pana Pułkownika nauczyliśmy się samodzielnie w warunkach domowych przygotowywać napije izotoniczne. Dowiedzieliśmy się też jakie napije warto pić w czasie upału.

Nowy kierunek kształcenia na Pomologii – klasa artystyczno-medialna!


Od nowego roku szkolnego ruszamy z innowacyjnym kierunkiem kształcenia – profilem ARTYSTYCZNO – MEDIALNYM 🎭🎬🆒 we współpracy z Teatrem Ekostudio, Ekovision TV, Młodzieżowym Domem Kultury i regionalnymi mediami 👌 Pierwszy list intencyjny z dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu Elżbietą Marciniszyn już podpisany.

Jak mówił pomysłodawca innowacji Sławomir Kuligowski – nauczyciel i wychowawca z Pomologia Prószków, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, autor książek, bloga z aforyzmami – uczniowie, we współpracy z praktykami z MDK, Teatru Ekostudio i mediów będą mogli rozwijać kompetencje medialne i artystyczne, które w obecnych czasach są równie potrzebne i przydatne co biegłość w korzystaniu z wszechobecnych mediów społecznościowych, Jeśli nie bardziej. Młodzi ludzie, oprócz wiedzy z obszaru kultury, sztuki, mogą zyskać umiejętności z zakresu wystąpień publicznych. Oprócz informacji jak działają media, jak tworzyć artykuły, zdobędą w zalewie fake newsów, bardzo ważną i mającą wpływ na nasze życie umiejętność odróżniania prawdy od manipulacji.

Realizowane w ramach innowacji zajęcia mogą się okazać przydatnym drogowskazem w wyborze dalszej drogi kształcenia lub pomogą odkryć. Mogę też być w sposób bardzo praktyczny wykorzystane w codziennym życiu.
Będzie się działo! 🥰‼️