Sprawozdanie z obozu szkoleniowego na Ukrainie


Uprzedzenia leczy się czytając, przyjaźnie zdobywa się podróżując”

W dniach 05-10.05 br. uczniowie z klas pierwszych i drugich policyjnych i strażackich wzięli udział w obowiązkowym obozie szkoleniowym przygotowanym pod okiem doświadczonych wykładowców dla klas mundurowych naszej szkoły. Nowatorskie okazało się miejsce, w którym odbył się obóz – na Ukrainie, w miejscowości Wygoda (rejon Doliny), z okolic której pochodzi młodzież zdobywająca od dwóch lat wykształcenie w murach Pomologii.

Pomysł na miejsce obozu zawdzięczamy Panu Staroście Opolskiemu Henrykowi Lakwie, a jego realizacja stała się możliwa dzięki układowi partnerskiemu pomiędzy Starostwem Powiatowym w Opolu (naszym organem prowadzącym) a Rejonem Dolina w obwodzie iwanofrankiwskim.

Zajęcia w poszczególnych dniach odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem, który obejmował m. in. zajęcia z techniki kryminalistycznej, zajęcia ogólnorozwojowe, podnoszenie umiejętności strzeleckich, zaprawę, działania ratownicze z KPP, czy taktykę zwalczania pożarów i metody uwalniania osób poszkodowanych z samochodów, bądź obiektów z wykorzystaniem sprzętu ochrony układu oddechowego. Więcej informacji na temat szczegółowego przebiegu zajęć można prześledzić w kolejnych relacjach z obozu na facebookowej stronie szkoły Pomologia Prószków:

https://www.facebook.com/PomologiaProszkow/

Po wyczerpującej, ale bezpiecznej dwunastogodzinnej podróży uczniowie wraz z grupą 12 opiekunów i wykładowców zostali bardzo serdecznie powitani na miejscu, w miasteczku Wygoda. Dzięki uprzejmości p. Dyrektor Oksany Yakymiv obozowicze mogli korzystać z pomieszczeń całego obiektu szkoły (internatu, sal gimnastycznych, siłowni, boisk, stołówki).

Oprócz codziennych specjalistycznych zajęć praktycznych uczniowie mieli okazję zwiedzić komendę policji i siedzibę straży pożarnej w Dolinie, a tym samym zaznaczyć swoją obecność w ukraińskich mediach:

https://mi100.info/2019/05/08/na-frankivshhynu-zavitaly-majbutni-politseski-ta-pozhezhnyky-z-polshhi-foto-video/

Trzeciego dnia obozu dla młodzieży zostało zorganizowane wyjście do Centrum Dziedzictwa Kolei Wąskotorowej w Wygodzie, gdzie uczniowie zapoznali się z historią kolei wąskotorowej, która jako jedna z ostatnich sieci w Karpatach wciąż służy przede wszystkim do zwożenia drewna.

Kolejny dzień obozu okazał się sentymentalnym powrotem do przeszłości; jego uczestnicy wybrali się na jednodniową wycieczkę do Lwowa. Najistotniejszym punktem wyprawy był spacer po Cmentarzu Łyczakowskim, który nosi w sobie do dziś ślady polskiej przeszłości (np. grób M. Konopnickiej, G. Zapolskiej, W. Bełzy, A. Grottgera, K.J. Ordona czy S. Banacha). Uczestnicy wycieczki oddali hołd poległym przy Mogile Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Uczniowie odbywając spacer w stronę starówki mogli podziwiać: Katedrę św. Jerzego, w której znajduje się jedna z 8 replik całunu turyńskiego, Katedrę Ormiańską, Katedrę Łacińską, Operę Lwowską, pomnik Adama Mickiewicza oraz starówkę z zabytkowymi kamienicami. Zwieńczeniem wycieczki było podziwianie panoramy miasta z wieży ratuszowej. Po powrocie czekała na obozowiczów miła, słodka niespodzianka, którą zorganizowała p. Dyrektor wraz z lokalnymi władzami Doliny.

Obozowy tydzień, wypełniony zarówno obowiązkowymi zajęciami, jak i licznymi atrakcjami upłynął niezwykle szybko. W ramach podziękowania za doskonałą organizację obozu nasi uczniowie przygotowali dwa pamiątkowe plakaty przedstawiające tematykę szkolnych specjalności zawodowych.

Pomimo początkowych trudności i obaw wyjazd okazał się dla obu partnerskich szkół owocnym czasem i okazją do integracji oraz wymiany wzajemnych doświadczeń polsko – ukraińskich.

Ewa Kmieć, Magdalena Malewicz