Pozorowany wypadek masowy – nasi uczniowie w samym środku akcji!!!


W dniu 12 czerwca 2018r. wybrani uczniowie klas strażackiej i policyjnych wzięli udział w ćwiczeniach ratowniczych symulowanego wypadku masowego. Ćwiczenia zorganizowane były przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, natomiast w akcję zaangażowanych było wiele służb m.in. Policja, Polskie Linie Kolejowe, Lasy Państwowe, służby ratownicze (również LPR), PCK, Zarządzanie Kryzysowe.

Zadaniem młodzieży było wcielenie się w rolę osób poszkodowanych. By móc odegrać tzw. pozorantów nasi uczniowie na początku zostali odpowiednio ucharakteryzowani. Mieli wiele poważnych urazów m.in. złamania otwarte i inne rany. Kategorie urazów oznaczane były kolorami: czarny – nie żyje, czerwony – zagrożenie życia, transportować w pierwszej kolejności, żółty – lżej ranny, transportować w drugiej kolejności, zielony – zadrapania, transportować jako ostatni.

W wypadku masowym, w którym zderzył się szynobus z samochodem osobowym 20 osób poszkodowanych znajdowało się w pojeździe szynowym, natomiast 3 osoby najciężej ranne w samochodzie osobowym. Na szczęści służby ratownicze spisały się na medal i wszyscy nasi pozoranci zostali uratowani.

Mimo, że były to ćwiczenia, uczniowie mogli poczuć dreszcz emocji, przekonać się, jak to jest naprawdę na służbie w straży czy w policji. Wbrew powadze sytuacji, młodzież bawiła się świetnie i jest chętne na kolejne ćwiczenia.