Obóz programowy uczniów klas o profilu policyjnym II LOPa i II LOPb w Turawie


W dniach od 15 do 18 maja 2017 roku uczniowie klas o profilu policyjnym (II LOPa i II LOPb) wzięli udział w obozie programowym w Ośrodku Wczasowym „Jowisz” w Turawie.
W czasie obozu uczestniczyli w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto pod nadzorem wykwalifikowanej kadry instruktorów prowadzone były też zajęcia obejmujące podstawowe elementy survivalu: wspinaczka, przejścia wysokościowe, techniki linowe, biegi z przeszkodami, przemieszczanie się po nieznanym terenie, orientowanie się na podstawie mapy, rozpalanie ogniska. Po tych wszystkich „atrakcjach” na zbolałe i przeciążone mięśnie najlepszym lekarstwem była wieczorna kąpiel w zimnych wodach jeziora. Chętnych ,,morsów” do kąpieli nie brakowało nawet wśród opiekunów.
Trzeci dzień należał jednak do najtrudniejszych, gdyż wymagał, aby uczniowie wykazali się wytrzymałością na dystansie 16 km. Następnie po krótkim odpoczynku rozpoczęły się dla nich zajęciach na strzelnicy Opolskiego Klubu Strzeleckiego „Husarz” w Jełowej. Po części teoretycznej dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa na strzelnicy w zakresie posługiwania się bronią rozpoczęła się część praktyczna.Każdy z uczniów wykonał po dziesięć strzałów z broni długiej oraz krótkiej, a także po jednym strzale z broni gładkolufowej. Opiekunowie również mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.
Czwartego dnia młodzież w ramach zajęć z zakresu preorientacji zawodowej odwiedziła Policyjną Izbę Dziecka KWP w Opolu, gdzie została zapoznana z zasadami pracy i procedurami obowiązującymi podczas zatrzymania nieletnich. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Zapoznali się m.in. z rzeczywistymi warunkami pracy oficera dyżurnego KMP w Opolu, technika kryminalistyki oraz eksperta ds. profilaktyki społecznej. Spotkali się również ze specjalistą z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP, dzięki któremu poznali szczegółowe zasady i kryteria naboru do Policji.