Bieg Niepodległości


III Sztafetowy Bieg Niepodległości – Pomologia – 10 listopada 2016 r.

Dla uczczenia 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowano w Zespole Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie III Sztafetowy Bieg Niepodległości. Po uroczystym apelu, który w sposób niezwykle staranny, z wieloma akcentami patriotycznymi przygotowała klasa III LOS wraz z wychowawcą panią Katarzyną Biniecką-Komko, młodzież z nauczycielami wyszła przed budynek szkolny. Odbyło się tam uroczyste wciągnięcie na maszt biało – czerwonej flagi i odśpiewanie przez uczniów hymnu państwowego. Następnie przeszliśmy na boisko szkolne, gdzie na bieżni i jej najbliższych okolicach odbyły się biegi sztafetowe reprezentacji klas.

Jako pierwsze na trasę wyruszyły sztafety dziewcząt. W rywalizacji wzięły udział trzy sztafety reprezentujące klasy I LOPab, II LOPab, III LOPab + III LOS. Dziewczęta rywalizowały w zespołach pięcioosobowych. Na trasie trwała ambitna walka. Długo utrzymywała się kolejność klasa II, klasa III, klasa I. Jednak wyniki końcowe były nieco inne.

Wyniki biegu dziewcząt:

  1. miejsce II LOPab
  2. miejsce I LOPab
  3. miejsce III LOPab+III LOS

W drugim biegu wspólnie uczestniczyli w rywalizacji uczniowie klas gimnazjalnych, klas licealnych policyjnych i klas licealnych sportowych. W biegu wzięły udział trzy klasy gimnazjum I G, II G i III G oraz pięć sztafet chłopców klas licealnych I, II III LOS, a także uczniowie reprezentujący klasy II+III LOPab i klasy I LOPab. Klasyfikacja prowadzona była w dwóch kategoriach osobno dla gimnazjalistów i licealistów. Po emocjonującym biegu i zmieniającym się prowadzeniu, w swoich kategoriach wiekowych sztafety zakończyły się następującymi wynikami:

Kategoria gimnazjum:

  1. miejsce klasa III G
  2. miejsce klasa II G
  3. miejsce klasa I G

Kategoria liceum:

  1. miejsce klasa III LOS
  2. miejsce klasa I LOS
  3. miejsce klasa II LOS
  4. / 5. miejsce klasa I LOPab i klasa II+III LOPab

Najlepszą sztafetą Biegu Niepodległości okazała się drużyna złożona z tegorocznych maturzystów. Zwycięska ekipa III klasy biegła w wyrównanym składzie i prowadziła od startu do mety i ani przez moment nie była zagrożona na pozycji lidera wyścigu sztafet. Klasa I LOS walczyła ambitnie na każdej zmianie, ale nie była w stanie wygrać w tym wyścigu ze starszymi kolegami z klasy III LOS. Niespodzianką in minus, tegorocznego Biegu Niepodległości jest dopiero trzecie miejsce sztafety klasy II LOS. Wystąpiło w niej wielu reprezentantów drużyny piłki nożnej grającej w I lidze juniorów starszych „OLJ” i będącej wiceliderem tych rozgrywek. Prognozy przed biegiem były bardziej optymistyczne dla tej grupy uczniów. Należy podkreślić bardzo ambitną postawę w biegu uczniów klas policyjnych, którzy przez kilka pierwszych zmian byli na drugim miejscu w wyścigu.

Rywalizacja klas gimnazjalnych była najbardziej emocjonująca ze wszystkich biegów sztafetowych Przez większość dystansu prowadziła grupa uczniów klasy drugiej i zanosiło się na niespodziankę, ale ostatnie trzy zmiany wyścigu zadecydowały o ostatecznym zwycięstwie uczniów najstarszej klasy gimnazjum.

Uczniowie klasy III LOS okazali się liderami w występach na scenie, prowadząc apel z okazji 98 rocznicy odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości, świetnie prezentując teksty patriotyczne, wiersze powstańcze i pieśni narodowe. Równie okazale wypadł ich występ w rywalizacji sportowej, gdzie okazali się lepsi od młodszych kolegów z klas policyjnych i sportowych. Gratulujemy im wysokiej formy intelektualnej i biegowej. W rywalizacji na bieżni wzięło udział 90 uczniów, a 10 brało udział organizacyjny.

Zaraz po zakończeniu ostatniej zmiany III Sztafetowych Biegów Niepodległości nastąpiło zakończenie imprezy sportowej. W podsumowaniu i ogłoszeniu wyników wzięli udział dyrektor szkoły Dariusz Sobków i zastępca dyrektora Bożena Czyczyło-Izbińska. Dyrektor Zespołu Szkół w Prószkowie Dariusz Sobków wręczył medale dla trzech pierwszych sztafet w każdej kategorii, pogratulował i podziękował wszystkim uczestnikom III Sztafetowych Biegów Niepodległości. W organizacji zawodów brali udział uczniowie i uczennice klasy III LOPab. Dzięki ich pomocy zawody przebiegały bezpiecznie i sprawnie. Komisję sędziowską stanowili trenerzy piłki nożnej, którzy czuwali nad regulaminowym rozstrzygnięciem rywalizacji sportowej.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom serdecznie dziękujemy!